Nytårskur - stavgang - DGI Midtjylland
Der var ca. 50 deltagere til arrangementet i Dollerup Bakker søndag den 8. januar 2012 .
Du kan se et billedgalleri nederst på denne side...

Foto: Hans Eriksen
Hald sø er op til 31 meter dyb og mange små og store kilder forsyner søen med 1000 liter koldt og klart vand hvert sekund. I 80'erne greb myndighederne ind og fik stoppet udledningen og tilført ilt til søen, så den i dag er ganske ren.
Det fortalte Niels Bertelsen bl.a. de ca. 50 deltagere med og uden stave på senioridræts stavgangs-nytårskur i Dollerup bakker søndag den 8. januar.
20 af deltagerne havde taget turen helt fra Brande. Her har Brande GU en stor afdeling med stavgang - omkring 100 medlemmer:

Foto: Nina Emilie Hansen
»Vi deltager her for at komme ud at se noget nyt og det er en rigtig fin tur her,« siger formand for afdelingen Ruth Simonsen (øverste foto tv. i grøn jakke) Medlemmerne mødes til stavgang hver tirsdag formiddag til en times tur i nærområdet i Brande og der er normalt mellem 40 og 60 deltagere hver gang. De seneste fem år har foreningen tillige haft en årlig udlandstur.
»Vi har været med siden stavgang rigtigt etablerede sig for ca. 8 år siden og i modsætning til mange andre steder har vi holdt fast – ja og faktisk øget vores medlemstal,« siger Ruth Simonsen.
Nytårskuren, der stort set udelukkende havde deltagere fra Krop & Kultur i Viborg og Brande GU, sluttede med en omgang kinesisk chilisuppe og sang i laden ved Hald Hovedgård.
Nytårsstavgang er en tradition. Sidste år var det nødvendigt af aflyse pga. vejret, men i år var forholdene perfekte.
Opdateret 11. januar 2012 Af Hans EriksenEjer: DGI Midtjylland Senioridræt